Ультразвукове дослідження під час вагітності - предмет численних суперечок між лікарями і пацієнтами. Безпека цього методу доведена давно, але майбутні матусі все одно сумніваються.

Чи не зашкодить УЗД малюкові, чи не вплине на здоров'я самої породіллі і скільки разів можна робити сканування за все 9 місяців? Розберемося у всіх аспектах цієї проблеми.

коли потрібно робити узі при вагітності

Що таке ультразвук і як він діє

УЗД (або ехографія) - це особливий спосіб діагностики внутрішніх органів і тканин за допомогою ультразвукових хвиль. Хвилі частотою від 2 до 10 МГц направляють на потрібні ділянки, ті відбиваються і перетворюються в картинку, яка виникає на екрані монітора. Оскільки хвилі по-різному відбиваються від кісток, рідини, м'яких тканин, повітря, зображення виходить максимально чітким і інформативним.

Ультразвукове сканування сьогодні використовується для дослідження самих різних органів і має різні цілі. Для вагітних ультразвук роблять, щоб визначити динаміку розвитку і стан плода, визначити стан організму майбутньої мами, простежити за загальним перебігом вагітності.

Важливо знати: ніхто не має права змусити жінку зробити ультразвук, якщо вона сама цього не хоче або боїться нашкодити дитині.

Але кілька десятків років використання ехографії довели: такий метод абсолютно безпечний і його можна проводити скільки завгодно раз. Саме ультразвук дозволяє вчасно виявити всі небезпеки і народити здорового малюка.

Різновиди УЗД при вагітності

Під час вагітності лікар може призначити 2 види ультразвуку - трансвагінальне (внутрішнє) і трансабдоминальное (зовнішнє).

Вагінальне сканування використовують на ранніх термінах - на 3-9 тижнях. При такому дослідженні в піхву вводять датчик, на який надітий презерватив і завдано спеціальний гель. Цей аналіз найбільш інформативний і застосовується при підозрі на позаматкову вагітність, що завмерла, для ранньої діагностики відхилень і ін.

Трансабдомінальне УЗД роблять через черевну стінку - на живіт пацієнтки намазують гель і водять датчиком. Таке сканування абсолютно безпечно і безболісно. Його допускається робити скільки завгодно разів під час виношування малюка, якщо є особливі медичні показання.

Коли роблять планові УЗД при вагітності?

Як часто потрібно робити ультразвук вагітним і в які терміни? На це питання однозначно відповідає наказ Міністерства освіти про порядок надання медичної допомоги за профілем «акушерство і гінекологія».

Відповідно до закону планове скринінгове УЗД потрібно проходити 3 рази за 9 місяців:

 • перше - в 11-14 тижнів,
 • друге - в 18-21 тижнів,
 • третє - в 30-34 тижні.

Уточнимо - йдеться про комплексний скринінговому дослідженні. Його необхідно проводити трохи раніше звичайного планового УЗД, щоб при сумнівних результатах залишався час на повторний аналіз. Стандартне двомірне ультразвукове сканування рекомендується:

 • на 4-му тижні (необов'язково),
 • на 10-14-му тижні,
 • на 20-24-му тижні,
 • на 32-34-му тижні.

Навіщо потрібно УЗД на ранньому терміні?

Щоб зрозуміти, як часто можна проводити УЗД, потрібно розібратися, які завдання ставить сканування на кожному терміні.

Раннє дослідження в 4-5 тижнів не є обов'язковим: його потрібно проводити лише за особливими показаннями. Найголовніша з них - підозра на позаматкову вагітність. В цей час на моніторі УЗД-апарату можна уточнити тільки місцезнаходження плода і перевірити частоту серцебиття. Ехографія на ранньому терміні також дозволяє виявити рідкісну аномалію - міхурово занесення, який вимагає негайного видалення з матки.

Завдання УЗД в кожному триместрі

Ультразвук на 10-14-й тижнях - перша важлива дослідження в житті малюка. З його допомогою можна оцінити життєдіяльність плода, розгледіти деякі внутрішні органи, попередньо виявити наявність / відсутність аномалій розвитку.

  Друге планове УЗД на 20-24-му тижні вважається найважливішим за весь час виношування дитини.

  На ньому вже можна розгледіти пальчики на ручках і ніжках, риси обличчя, визначити стать дитини. Це сканування дозволяє оцінити функціонування всіх систем і органів плода, стан організму мами. А найголовніше - воно необхідне для виявлення всіх можливих патологій розвитку дитини.

  Ультразвук в третьому триместрі - дуже відповідальне дослідження. В цей час лікар оцінює повну картину розвитку малюка, готовності майбутньої мами до пологів, виробляє тактику проведення пологів. На цьому терміні вперше призначаються додаткові дослідження - кардіотокографія і доплерографія. Перший аналіз - це дитяча кардіограма, що показує роботу дитячого сердечка. Доплер ж потрібно для діагностики стану кровоносних судин малюка, визначає кровотік в судинах матки і плаценти.

  Показання до додаткових УЗД

  У питанні, скільки разів можна робити ехографію при вагітності, чіткої відповіді просто не існує. Три сканування є обов'язковими для майбутньої мами, інші УЗД може призначити лікар або зажадати сама пацієнтка.

  Зазвичай додаткові дослідження проводять на ранньому терміні, до першого скринінгу, а також в третьому триместрі, часто перед пологами. Останнє рекомендується, коли останній ультразвук фіксує тазове або поперечне розташування плода, а також якщо мама чекає двійню. Також лікар може призначити ехографію, якщо результати планового ультразвуку виявилися неточними.

  Показання до додаткового ультразвукового дослідження:

  • підозра на завмерла або позаматкову вагітність,
  • підозра на відшарування плаценти,
  • якщо у жінки раніше був викидень або завмерла вагітність,
  • важкі хронічні або спадкові захворювання у майбутніх батьків,
  • резус-конфлікт у мами і малюка,
  • виношування двійні,
  • близькоспоріднений шлюб,
   • якщо жінка перехворіла краснухою під час виношування.

   УЗД з доплером

   Доплерографія - це різновид УЗД, заснована на використанні ефекту Доплера. Завдання такого дослідження - вивчення кровотоку в середніх і малих судинах.

   Як часто можна робити доплер під час виношування малюка? Планова доплерографія потрібно на третьому триместрі, але іноді лікар призначає її раніше, при другому скринінгу. Останній доплер проводять при фінальному УЗД перед пологами.

   Показання до позапланової доплерографії:

   • гестоз (ускладнення на останніх тижнях),
   • очікування двійні або трійні,
   • резус-конфлікт,
   • важкі захворювання у пацієнтки,
   • зміни згортання крові,
   • гіпоксія плода,
   • затримки розвитку дитини та ін.

   Скільки разів можна робити 3D УЗД?

   Тривимірне (3D) сканування застосовують порівняно недавно. Цей метод дозволяє отримати об'ємне зображення плоду, розгледіти ручки-ніжки, міміку, часто - побачити дитячу посмішку. Аналіз параметрів дитини в тривимірній проекції також дає можливість найбільш повно визначити наявність / відсутність усіх вад розвитку.

   ЗD ультразвук частіше робиться за бажанням самої майбутньої мами, але існують і спеціальні медичні показання для такого аналізу. це:

   • підозри на будь-які захворювання і аномалії розвитку плода,
   • серйозні ускладнення при виношуванні,
   • ЕКО і сурогатне материнство,
   • спадкові захворювання,
   • очікування двійнят або трійнят.

   Скільки разів дозволяється робити 3D ультразвук при вагітності? Кількість сканувань не обмежена, одна умова - застосовувати тривимірну ехографію необхідно лише з 20-го тижня. Найкраще поєднувати такий аналіз зі звичайною двомірної ехографією.