Найважливішим жіночим органом під час вагітності стає матка, в якій і відбувається зростання плоду. При цьому при гінекологічних оглядах пильна увага приділяється її шийці, яка утримує плід і, будучи щільно зімкнутої до кінця терміну, перешкоджає проникненню інфекцій.

Але іноді шийка матки при вагітності в силу різних причин не виконує своїх функцій, і в таких випадках виникає загроза викидня.

Зміни шийки матки

шийка матки під час вагітності

Під час вагітності шийка матки утримує плід і перешкоджає проникненню інфекцій

Шийка являє собою своєрідну трубку, яка з'єднує матку і піхву, діаметром близько 2,5 сантиметрів і завдовжки 3-4 см. Нижній її ділянку - вагінальна частина, верхня - надпіхвова. Усередині шийки розташований цервікальний канал, зовні вона в нормі рожева і гладка, зсередини - пухка, оксамитова на дотик.

Під час вагітності шийка змінюється. Критерії її нормального стану, що визначається при гінекологічному огляді. наступні:

 • щільна на дотик,
 • синюватого відтінку через розростання судин,
 • збільшена в довжину і в обсязі в порівнянні зі станом до вагітності,
 • трохи відхилена щодо тазової осі,
 • з розрісся епітелієм, який продукує густу слиз,
 • зімкнута, в канал не проходить палець.

Загрозу викидня лікар може визначити по пухкої структурі і розкритого цервікальному каналу. Якщо є підозри на відхилення від норми, лікар призначить УЗД, за допомогою якого визначаються структура і стан шийного каналу.

Довжина по тижнях

Один з головних критеріїв, на які лікар звертає увагу під час вагітності пацієнтки, - довжина шийки матки. Якщо вона менше значень, необхідних для утримання плоду аж до пологів, існує ризик викидня. Скорочення шийки може бути виявлено двома способами:

 1. При гінекологічному огляді.
 2. При проведенні вагінального УЗД, яке рекомендується робити в декількох положеннях - стоячи, лежачи, покашлюючи.

: Процедура кольпоскопії матки, показання до неї і оцінка результатів

При цьому до вагітності оцінити довжину шийки матки можна лише в тому випадку, коли вона зменшується в результаті травм і супроводжується грубими, видимими анатомічними порушеннями. причин. за якими шийка матки може бути укороченою, кілька:

 1. Вроджені анатомічні зміни, дефіцит сполучних волокон, який зустрічається рідко.
 2. Гормональні зміни, особливо характерні для терміну 15-28 тижнів, коли у плода активізуються наднирники, які синтезують андрогени.
 3. Наслідки травм м'язового кільця, операцій, абортів, складних пологів (наприклад, великим плодом або в тазовому передлежанні). На пошкоджених ділянках при загоєнні формуються рубці, які порушують здатність м'язів скорочуватися і розтягуватися.

У нормі довжина повинна змінюватися в міру зростання плоду і скорочуватися перед пологами. Розміри (в міліметрах) та інші критерії, які вважаються нормальними, відображені в таблиці (в мм).

Якщо при ультразвуковому дослідженні виявлена ​​укорочена ШМ в поєднанні з розширенням зіву, ставиться діагноз «істміко-цервікальна недостатність ». Однак варто мати на увазі, що при першій вагітності вловити вкорочення на ранніх термінах (до двадцяти тижнів) дуже складно, тому зазвичай призначається додаткове обстеження з вагінальним УЗІ на терміні 20-22 тижні.

шийка матки при вагітності
Коротка шийки матки: що робити

В першу чергу, коротка шийка - це привід для постійного спостереження, тому кількість візитів до гінеколога у жінок з цією патологією набагато більше.

За статистикою, саме ця патологія стає найчастішою причиною викиднів, що відбуваються у 2 триместрі, а при звичних переривання вона виявляється приблизно в 20% випадків.

Ступінь розвитку ІЦН і, відповідно, загрози для виношування плоду визначається за сумою різних критеріїв.

: Особливості лікування гірсутизму у жінок

Отримані за результатами обстеження бали підсумовуються. Якщо їх сума становить 5 і більше, показана корекція.

Пацієнтці можуть бути призначені наступні методи лікування:

Медикаментозне лікування, спрямоване на зниження тонусу матки і розслаблення м'язів. Для досягнення цієї мети можуть бути призначені такі препарати:

 1. Крапельниці з сульфатом магнію.
 2. Магне В6 до шести разів на добу.
 3. Бета-адреноміметики, наприклад, Партусістен.
 • Гормональна терапія.
шийка матки при вагітності
Функціональне вкорочення матки може виникнути при змінах гормонального фону, в першу чергу, при підвищенні рівня андрогенів і нестачі прогестерону. Можуть бути призначені такі препарати:

  Прогестерон до 25 мг на добу.
 1. Утрожестан всередину або ж внутрівлагаліщнимі двічі в день до терміну в 27 тижнів.
 2. Дюфастон по таблетці до 3 разів на добу.

Важливі умови гормональної терапії - постійний контроль рівня гормонів в крові і поступове скасування препаратів, оскільки різке припинення їх прийому може спровокувати викидень.

шийка матки при вагітності

Накладення швів на шийку матки -один із способів запобігання викидня

Шов накладається в тому місці, де передній звід піхви переходить в шийку матки. Ця операція може бути виконана кількома способами:

 1. Зашивається зовнішній зів (задня і передня губи шийки). Недолік методу в тому, що зашита шийка матки створює умови для розвитку інфекцій в умовах замкнутого простору.
 2. Звуження внутрішнього зіву шляхом накладення кругового шва. У цьому випадку залишається отвір для дренажу, тому такий спосіб вважається більш сприятливим.

Операція вважається нескладною, однак проводиться вона тільки в умовах стаціонару. Оптимальний термін для проведення операції - 14-20 тижнів, але в будь-якому випадку не пізніше 27 тижнів, оскільки пізніше, з помітним зростанням плоду, великий ризик післяопераційних ускладнень. Анестезія, як правило, вводиться епідурально і здоров'ю плода не шкодить. Шви з захистом шийки знімаються зазвичай на 37 тижні для підготовки до пологів.

Песарії називають силіконове або пластикове кільце, яке ставиться для розвантаження шийки і полегшення тиску на неї матки. Існує кілька типів акушерських песаріїв, вибір робиться в залежності від того, якими за рахунком будуть пологи, від діаметра шийки матки і розміру верхньої частини піхви.

Установка кільця, як правило, безболісна: лікар змащує його силіконом, вводить в піхву і встановлює на матку. Оптимальні терміни процедури - після 20 тижня, а віддаляється пессарий на 37-38 тижнях. При зміщенні кільця може розвинутися запалення, тому для запобігання ускладнень здача аналізів призначається кожні два тижні.

Як діє акушерський пессарий

показники зрілості

Приблизно на терміні в 37 тижнів шийка починає змінюватися і готуватися до пологів. Ці зміни проявляються укороченням, розм'якшенням і розгладженням, а також тим, що шийка переходить в центральне положення і починає відкриватися. У гінекології використовується термін «ступінь зрілості», під яким розуміється рівень готовності до пологів. Ступінь зрілості виражається в балах, які визначаються за наступними критеріями:

Отримані бали підсумовуються і результат оцінюється:

 1. До 3 балів - шийка незріла.
 2. 4-6 балів - шийка созревающая, недостатньо зріла.
 3. 7-10 балів - зрілість.

Якщо після 37 тижнів ШМ не переходить в зріле стан, мова йде про патології, протилежної ІЦН. Він також вимагає корекції, а в деяких випадках - вибору кесаревого розтину як методу розродження.

Якщо при ранній вагітності у лікаря виникають підозри на вкорочення матки, рекомендується щадний режим, який передбачає відмову від фізичних навантажень, підйому тяжкості, прояв обережності при статевих відносинах. При цьому суворого постільного режиму лікарі радять уникати, оскільки він не сприяє збереженню вагітності, проте може привести до утворення тромбів.

Цікаві матеріали по темі:

 • Чому з'являється поліп матки, якими симптомами проявляється і як проходить лікування?
 • Симптоми і методи лікування синдрому полікістозних яєчників
 • Особливості лікування гірсутизму у жінок
 • Що включає і як проводиться гінекологічний огляд жінок?
 • Скільки днів скорочується матка після пологів?
 • Загин матки: причини, симптоми патології, методи лікування та профілактики