Відходження навколоплідних вод - один із сигналів до того, що пологи почалися. Напевно Ви чули про те, що якщо води почали відходити, потрібно їхати в пологовий будинок, тому що найближчим часом малюк народиться.

Також Ви напевно чули про безводному періоді - ситуації, коли у жінки відходять води, а сутички не починаються або починаються, але пологи не прогресують. Якщо цей період з моменту відходження вод затягується (в Молдові з медичного протоколу, якщо не помиляюся, дозволяється чекати 24 години, за радянських часів ця цифра була в 4 рази менше - чекали тільки 6 годин), то пологи стимулюють або роблять кесарів розтин - словом , родоразрешают жінку будь-яким способом, так як вважається, що знаходження дитини в матці довгий час без води небезпечно для жінки і малюка. Але в цьому питанні, як і в багатьох інших, пов'язаних з пологами, все не так однозначно. Я хочу поділитися з Вами важливою і унікальною інформацією, пов'язаною з відходженням навколоплідних вод. Бути може, вона стане Вам у пригоді, якщо Ваші пологи почнуться саме так. Всі факти і твердження взяті з курсу підготовки до природних пологів дослідної московської акушерки Тетяни Саргунас.

Що робити, якщо води відійшли завчасно? Дитина вважається доношеним, якщо він народжується після 37 тижнів перебування в утробі матері. Однак буває, що води починають підтікати або частково відходять до цього терміну. Що робити в такому випадку? Тетяна Саргунас каже, що в такій ситуації потрібно перестати ходити, лягти, затихнути і спостерігати, чи будуть води відходити далі.

Також Тетяна Саргунас каже, що за 20 років акушерської практики не раз зустрічала подвійні бульбашки - бульбашки з так званим кишенькою, додатковим невеликим відсіком, де також є навколоплідної водичка. Бувало, що у жінки відходили води, починалися пологи, а потім або дитина народжувалася в цілому міхурі, або перед самим народженням справжній міхур рвався і води витікали. Після народження міхура і плаценти акушерка розглядала навколоплідні оболонки і виявляла цей подвійний мішечок, з якого спочатку і витікала навколоплідної рідини.

Що робити, якщо води відійшли в термін? Якщо за термінами прийшов час народжувати, і у Вас відійшли води, продовжуйте займатися своїми справами, рухатися. Швидше за все, найближчим часом почнуться перейми. Дуже важливо відразу визначити, скільки вод у Вас відійшло і відзначити, якого вони кольору.

Як визначити, скільки навколоплідних вод відійшло? Якщо води вилилися на килим або підлогу, візьміть півсклянки води і вилийте поруч. Порівняйте. Якщо на дворі зима, і води вилилися Вам в чобіт, прийшовши додому налийте півсклянки води в другій чобіт і порівняйте. Швидше за все, у Вас витекло стільки ж або навіть менше. Півсклянки навколоплідних вод - це дуже мало, так як в міхурі всього близько півтора літрів. Невелика частина навколоплідних вод відновити події. Продовжуйте спостерігати і вести активний спосіб життя (якщо Ви чекаєте пологів) або зачаїтися і лягти (якщо народжувати ще рано).

Якого кольору повинні бути води? Хороші, чисті води жовтуватого або прозорого кольору. Якщо Ви побачили саме такі води, значить, з дитиною все добре.

Що робити, якщо води зелені? Якщо навколоплідні води зеленого кольору, значить, дитина в матці покакать (чого траплятися не повинно). Первинний кал, розчиняючись у воді, забарвлює її в зелений колір. Сама ця рідина не отруйна для малюка, однак зелені води говорять про те, що дитині не вистачає кисню, і йому насправді потрібно швидше народжуватися. Проте, зелені води не є показанням до кесаревого розтину. Якщо води зелені, природні пологи не протипоказані. Але акушерці потрібно бути більш уважною до мами і малюкові під час пологів, слід частіше стежити за серцебиттям дитини. Також бувають ситуації, коли води відходять безпосередньо в процесі пологів, і вони виявляються зеленими. Бути може, дитина покакать саме під час народження, а не заздалегідь.

Чи потрібно проколювати навколоплідний міхур, якщо він сам не розірвався? У лікарнях дуже часто жінкам проколюють міхур. Це роблять з кількох причин. Дві найпоширеніші: потрібно стимулювати пологи (прокол плодового міхура часто насправді посилює родову діяльність, але іноді ця процедура може, навпаки, негативно вплинути на процес пологів) і у жінки плоский міхур, який заважає дитині народжуватися. Що стосується плоского міхура, Тетяна Саргунас каже, що за весь час практики жодного разу не зустріла такого під час пологів, при тому, що в пологових будинках подібний "вирок" виносять жінкам часто-густо.

Коли немає сутички, навколоплідний міхур спокійний, що не напружений, коли ж сутичка починається, в ту частину міхура, що знаходиться безпосередньо у шийки матки нижче головки дитини, підтікає навколоплідної рідини, міхур стає щільним і тугим. Це робочий, хороший міхур. Але в лікарні його називають плоским. Насправді плоский міхур - явище досить рідкісне. Звичайний міхур не може перешкодити дитині народитися, так як під час потуг тиск в матці досягає 20 атмосфер, і під таким тиском ніякі слизові оболонки заважати не можуть в принципі. З цієї причини Тетяна рекомендує не проколювати навколоплідний міхур під час пологів, навіть якщо він сам не рветься.

Що робити, якщо дитина "йде" в міхурі? У народі це називається народився в сорочці. Таке зустрічається досить рідко, але поганого і страшного в цій ситуації нічого нет.Говорят, що дитина, що народилася в сорочці, щасливий. Медики вважають, що він щасливий, тому що вижив, адже плодовий міхур, яка не розірвався, може потягнути за собою плаценту, плацента відшарується і дитина може задихнутися. Однак це медичний міф. Насправді дитина, народжена в міхурі, щасливий, тому що народження в навколоплідному мішку - це мікромодель народження в воду. Малюк народжується м'яко, він робить більш плавний світловий і температурний перехід в порівнянні з дитини, народженої на суху. Відразу після народження немовляти міхур знімається, проте секунди перебування в міхурі роблять адаптацію до нових умов м'якшою.

Що таке безводний період і скільки він може тривати? Істинний безводний період, який також зустрічається вкрай рідко, - це ситуація, коли витекли абсолютно все навколоплідні води. Це можна визначити візуально, тому що якщо відійшли всі води, видно, як дитина лежить в животі. Шкіра повністю буде окреслювати його контур, так як матка щільно обтягує тільце малюка. У різних країнах різні стандарти і різна допустима тривалість безводного періоду. У Молдові вона дорівнює 24 годинам.

Однак повторюся, що істинний безводний період - явище рідкісне. Зазвичай якусь кількість вод в матці залишається до самого виходу дитини. Якщо води відійшли або якщо міхур прокололи, виходить зазвичай тільки та частина вод, яка була нижче головки малюка (голова дитини щільно притиснута до кісток малого тазу, вона закриває вихід з матки і не дає верхнім водам витекти назовні повністю).