Третє УЗД при вагітності - Останнім планове дослідження в період виношування малюка. Проводять ультразвукове сканування на 30-32-му тижні, якщо є додаткові свідчення - і пізніше.

Традиційно лікарі призначають майбутнім мамам в 3-му триместрі непроста двомірне УЗІ, а плановий пренатальний скринінг.

вагітність 30 32 тижні

Що таке скринінгове УЗД?

Сьогодні УЗД визнано найбезпечнішим, простим і інформативним методом діагностики різних внутрішніх органів і систем. У період вагітності УЗД-сканування дозволяє визначити стан майбутньої мами, особливості розвитку плода, можливі патології і стать дитини. Особливе значення в ці місяці має скринінгове УЗД.

Скринінг - це комплекс ультразвукових досліджень, який дозволяє протягом 9 місяців всебічно відслідковувати розвиток дитини і можливі його порушення. Скільки скринінгових УЗД роблять під час виношування малюка і на якому терміні?

Традиційно майбутня матуся повинна пройти три комплексних УЗД: перший на терміні 12-14 тижнів, другий - 20-22 тижні, і третій - в 30-32 тижні. Кожен скринінг переслідує свою конкретну мету. Останнє сканування третього триместру дозволяє остаточно дізнатися наявність / відсутність вад розвитку у малюка і стан організму мами.

Що виявляє Третє УЗИ?

Незалежно від того, на якому терміні проводиться планове УЗД-сканування, порядок дій завжди однаковий. Спочатку лікар оцінює кількість плодів, їх розташування в матці. Потім дивиться біометричні показники: розмір головки дитини, довжина стегнової кістки, діаметр животика мами і ін.

Коли призначають третій скринінг, потрібна оцінка наступних параметрів:

 • положення плоду в матці (головне, тазове, поперечне),
 • анатомічна будова малюка, його розміри,
 • дихальна і рухова активність дитини,
 • деякі вади розвитку,
 • функціонування внутрішніх дитячих органів,
 • розташування, показники і будова плаценти,
 • обсяг навколоплідних вод,
 • виключення ускладнень при пологах.

Які процедури входять в скринінгове УЗД?

Скринінг - дослідження комплексне, в нього входить відразу кілька процедур. Розшифровка результатів всіх аналізів і допомагає лікареві скласти повну картину розвитку малюка, стану майбутньої мами і її готовності до пологів.

Які обстеження обов'язково робити при третьому скринінговому УЗД?

 • Допплерометрия.
 • Кардіотокографія.
 • Тривимірна ехографія.

УЗД з доплером - це метод діагностики кровоносних судин, його традиційно включають в комплексне УЗД на 30-32-му тижні вагітності. Така процедура визначає швидкість кровотоку в судинах матки і пуповини, а також самої дитини.

Кардіотокографія - це практично перша повноцінна кардіограма ще не народженого малюка. Процедуру призначають на певному терміні вагітності - не раніше 32-го тижня. Тільки в цей час остаточно встановлюється зв'язок між руховою активністю і роботою дитячого сердечка. Кардіотокографія відстежує серцевий ритм малюка, його частоту і мінливість, а також залежність від рухової активності.

Планове УЗД-сканування в 3-му триместрі робиться в двомірному вимірі. Але при такому обстеженні неможливо детально розглянути малюка і точно визначити наявність / відсутність зовнішніх патологій. Щоб виправити цю ситуацію, в скринінг включають додаткове 3D (тривимірне УЗД). Таке сканування не тільки дозволяє виявити всі пороки в розвитку кінцівок, обличчя, внутрішніх органів, але і розгледіти емоції дитини. Саме тривимірне УЗД в 3 триместрі дозволяє розгледіти риси обличчя немовляти, його усмішку і навіть отримати перше дитяче фото.

Норми і розшифровка третього УЗД при вагітності

Скринінг в третьому триместрі однією з найважливіших завдань ставить виявлення положення немовляти в матці. Це дозволяє точно визначитися зі стратегією проведення пологів - звичайні або кесарів розтин. Крім того, лікар повинен провести розшифровку результатів сканування і порівняти їх зі спеціальними табличками, де вказуються норми розвитку плоду для всіх тижнів.

Коли все скринінгові дослідження проведені, фахівець складає висновок, де відзначений термін вагітності відповідно до реальними розмірами плода. Справжній термін може на 1-2 тижні відставати або випереджати, але панікувати через це не варто. Невелике невідповідність офіційним нормам ні в якому разі не говорить про порушення внутрішньоутробного розвитку немовляти. Щоб виключити всі сумніви і тривоги, потрібно просто показати розшифровку даних УЗД лікуючого гінеколога, і той прояснить всі питання.

Третій плановий скринінг включає ще два найважливіших показника - обсяг навколоплідної рідини і стан материнської плаценти.

Якщо кількість навколоплідних вод менше норми, це маловоддя, яке загрожує гіпоксією плода, зменшеним зростом і вагою при народженні і ін. Підвищений обсяг навколоплідної рідини - багатоводдя - може спровокувати передчасні пологи. При такому діагнозі на пізньому терміні вагітності може знадобитися спостереження в стаціонарі.

Параметри плаценти, які визначає третій скринінг, - це місце розташування, товщина, внутрішню будову і ін. У нормі плацента повинна кріпитися не ближче 4-6 см від шийки матки - в іншому випадку є ризик дородових і родових кровотеч. Аномальна товщина носить назву плацентарної недостатності і може загрожувати гіпоксією і затримкою розвитку малюка. Для оцінки ризиків при майбутніх пологах важливі і такі показники, як ступінь зрілість плаценти, кальцинування, оцінка функцій.

Додаткові дослідження в третьому триместрі

Коли проводити третій скринінг, вирішує лікуючий лікар - на 30-й, 32-й або навіть 34-му тижнях. Зазвичай результатів трьох планових УЗД виявляється досить для комплексної діагностики. Але якщо існують які-небудь неточності в результатах аналізу, проблеми у дитини або у мами, можна провести додатковий скринінг.

Попросити додаткове ультразвукове сканування на останніх термінах може і сама майбутня мама. На 35-38-й тижнях лікар детально уточнить розташування плода, об'єм навколоплідних вод, підтвердить підлогу дитинку. У цей час УЗД дозволить також максимально точно передбачити дату пологів і уточнити, чи потрібно жінці лягати на збереження в стаціонар заздалегідь.