Як починаються пологи, знає багато хто. Але як відбувається механізм початку пологів, що саме запускає цей процес, знають тільки лікарі акушери-гінекологи.

У цій статті ми розглянемо фізіологічний процес пологів з акушерської точки зору.

Як гормони впливають на початок пологів? Які саме гормони повинні запустити процес пологів? Чи впливають гормони дитини на початок пологів? Про все це - в нашій статті.

Пологи: короткі відомості

Пологи - це фізіологічний акт, під час якого відбувається вигнання плоду з матки через родові шляхи, плаценти з оболонками, навколоплідних вод. Під час вагітності плід знаходиться в плодовому мішку в навколоплідних водах. Фізіологічні пологи настають через 280 днів (10 днів плюс-мінус). Раніше вважали що пологи починаються, тому що плід упирається ніжками в дно матки, голівкою тисне на шийку матки (теорія Гіппократа).

Сучасні уявлення про причини пологової діяльності дуже складні. Збудливість матки зростає кінця вагітності. Матка до кінця вагітності збільшується в багато разів (матка небеременной жінки - по довжині приблизно 7-8 см, а длинник вагітної матки в доношений термін збільшується до 36 см). М'язи матки як і м'язи серця мають автоматизмом, тому що м'язові клітини міометрія мають здатність до спонтанної скорочувальної діяльності.

Першоджерелом збудження є група клітин, які зазвичай розташовуються в правому трубному куті водієм ритму. І звідси хвиля збудження поширюється спочатку на нижній сегмент матки. Це поширення хвилі скорочення отримало назву низхідного потрійного градієнта (дно - тіло - нижній сегмент). Це норма бо якщо хвиля піде з нижнього сегмента вгору, то пологи не зможуть відбутися. Дно матки скорочується набагато сильніше тіла матки. Тіло в свою чергу скорочується сильніше, ніж нижній сегмент. Нижній сегмент найбільш розташований до розтягування. Таким чином утворюється виганяють сила. Скорочення матки називаються переймами.

Сутичка - це результат перетворення хімічної енергії в механічну, в процесі сутички беруть участь скоротливі клітини матки, актин і міозин. Особливістю будови м'язи матки є різне розташування м'язових волокон в різних відділах матки. У дні і тілі має місце переважно поздовжнє розташування волокон, в нижньому сегменті - в основному циркулярний хід м'язових волокон. М'язові волокна матки мають здатність не тільки скорочуватися, а й дещо змінювати хід свого скорочення, тобто, вони можуть переплітатися між собою і передавати збудження з однієї клітини на іншу. Всі м'язові волокна матки мають проміжні соустя, і ці сполуки особливо розвиваються перед пологами.

Інтенсивність сутичок залежить від розряду потенціалів кожної м'язової клітини. І, не дивлячись на те, що матка складається з безлічі волокон, під час пологів вона діє як єдиний орган.

Причини появи родової діяльності

У міометрії розташовується величезна кількість рецепторів з високою чутливістю до гуморальних речовин, гормонів, утеротоников. У матці розташовується велика кількість альфа і бета адренорецепторів, м-холінорецепторів, гістаміну-рецепторів, естрогено-, прогестеронорецепторов, простагландінорецепторов, рецепторів до окситоцину.

Гормони, що впливають на родову діяльність

Гормон ацетилхолін (під його впливом настає скорочення м'язи матки, холінестерази його руйнує, і збудження матки припиняється). Чутливість рецепторів до ацетилхоліну матки залежить, перш за все, від естрогенів. Вони синтезуються в плаценті, яєчниках, і, в основному, найактивніший естроген 17-естрадіол синтезується в печінці плода. Естрогени бувають 3-х фракцій: естрадіол, естрон, естріол. Стан плоду, його ендокринної системи також впливає на розвиток пологової діяльності.

вагітність наступає, але відбувається викидень

вагітність доношена, але під час пологів відрізняється неправильна родова діяльність

викликають проліферацію міометрія

знижують потенціал спокою матки

збільшують накопичення іонів кальцію

стимулюють альфа адренорецептори, які відповідають за скоротливу активність матки

підвищують чутливість матки до дії окситоцину

Дія прогестерону зворотне дії естрогенів. Величезне значення в розгортанні родової діяльності мають кортикостероїди. Їх кількість також збільшується до кінця вагітності і синтезуються залозами жінки і плоду, плацентою. Підвищення кортизолу в периферійній крові плоду є сигналом до розвитку родової діяльності. Велике значення надається простагландинам. У розвитку родової діяльності беруть участь ПГF2, ПГЕ, ПГF2 утворюється в децидуальної тканини матки, а в плодових оболонках утворюється ПГЕ. Вони є головними утеротонікамі. Рівень ПГ підвищується перед пологами і є результатом підвищення рівня кортизолу.

Основна дія простагландину на матку має одну особливість: матка в будь-які терміни вагітності відповідає скороченням. Це означає що застосування простагландину в будь-які терміни вагітності може бути використано для переривання вагітності. Використовують простенол, ензопрост.

Окситоцин посилює виділення ПГF2. Таким чином у виникненні пологової діяльності важливу роль відіграють підвищується рівень естрогенів, зниження вмісту прогестерону, підвищення концентрації іонів кальцію. Сигналом до початку пологів служить підвищення продукції простагландину плодовими оболонками, після попадання в навколоплідні води кортизолу, який виділяється залозами плода. Підвищенню синтезу простагландину сприяють збільшення концентрації естрогенів, іонів кальцію, а також розрив плодових оболонок і інфікування, розширення шийки матки під час пологів при піхвовому дослідженні. Починаються перейми. Успіх пологів у значній мірі забезпечений, якщо є біологічна готовність до пологів. Під цим словом розуміють освіту родової домінанти в головному мозку (це такий стан ЦНС, коли кора головного мозку знаходиться в стані деякого гальмування, а підкіркові структури в стані збудження, що створює умови для безумовного рефлексу).

Підготовка матки і шийки матки до пологів

Біологічне дозрівання м'яких родових шляхів (зріла шийка матки до 38 тижнів).

Ознаки незрілої шийки матки:

довжина шийки 2-3 см

щільна консистенція шийки матки

цервікальний канал закритий

шийка матки відхилена частіше до крижів і не розташовується в центрі піхви.

Ознаки зрілої шийки:

шийка матки вкорочена до 1-1.5 см.

цервікальний канал проходимо для пальця за внутрішній зів.

шийка матки розташовується в центрі піхви.

Ці ознаки вперше описав американський вчений Бішоп. Крім біологічної готовності до пологів велике значення в результаті пологів має соматичне здоров'я жінки, розміри таза, розміри плода і т.д.

Шийка матки дозріває під дією утеротоников (естрогенів, релаксину, ПГЕ2).

Визначення готовності жінки до пологів. Готовність до пологів означає, перш за все, готовність плода до пологів. Плід повинен бути зрілим. Методи визначення готовності жінки до пологів:

- визначення зрілості шийки при піхвовому дослідженні

- цитологічний метод (мазки з заднього склепіння піхви, оцінюють клітини епітелію). Піхву є органом

- мішенню для дії статевих гормонів, воно вистелена багатошаровим плоским епітелієм. Багатошаровість залежить від естрогенної і прогестероновой стимуляції. Під впливом естрогенів йде проліферативних процес, зроговіння, з'являється кариопикноз ядер (росте кариопикнотический індекс). Таким чином, за складом клітин, по КПІ можна судити про наближення пологів, про готовність до них.

- окситоциновий тест (стресовий тест). Якщо жінці ввести окситоцин, у разі готовності до пологів, матка відповість скороченням. Вводять 1 од. (0.2 мл) окситоцину, повільно, внутрішньовенно. Можна використовувати серотонін. Проведення навантажувального тесту вимагає обережності, так як у деяких жінок введення окситоцину може призвести до відшарування плаценти.

- введення кальцію хлориду. Через 2-3 хвилини після внутрішньовенного введення відзначається скорочення матки.

Перераховані вище тести проводять у тому випадку, коли необхідно дострокове переривання вагітності (наприклад при важкому токсикозі).