грип

Приблизно 30-40 років тому лікарі забороняли жінкам, які мають цукровий діабет, вагітніти і народжувати дітей, тому що була велика небезпека як для матері, так і для плоду.

Про те, що зараз змінилося і, чому жінки з цукровим діабетом народжують набагато частіше в бесіді з кореспондентом NEWS.am Medicine розповіла кандидат медичних наук, доцент, завідувач кафедри ендокринології Єреванського державного медичного університету і керівник клініки ендокринології університетської лікарні "Мурацана" Олена Агаджанова.

Цукровий діабет - це хронічне захворювання, яке пов'язане з порушенням вироблення гормону інсуліну з підшлункової залози або з порушенням дії інсуліну в тканинах. В обох випадках клінічно ми бачимо картину нестачі інсуліну. Якщо інсуліну мало, то підвищується цукор в крові. А високий рівень цукру в крові пошкоджуюче впливом на судинні стінки, на нервові закінчення в усіх органах.

Кількість хворих на цукровий діабет зростає в усьому світі, і Вірменія - не виняток. Число жінок з цукровим діабетом, які хочуть стати мамами і стають ними, в нашій країні зростає, однак конкретної статистики по Вірменії у нас немає. Існував високий ризик того, що дитина може народитися з відхиленнями, з пороками або буде нежиттєздатним. Однак зараз ситуація змінилася, оскільки лікування діабету набагато ефективніше, ніж раніше. Зараз ніхто не може заборонити жінці з діабетом народжувати, винятком є ​​лише ті хворі, які мають серйозні хронічні судинні ускладнення. Їм вагітність протипоказана, так як може бути прогресування цих судинних ускладнень, що завдасть непоправної шкоди здоров'ю жінки. В останні роки жінки, хворі на цукровий діабет, стали частіше вагітніти, бо краще стали контролювати діабет.

Цукор в крові потрібно контролювати, тому що якщо його рівень в крові вище норми, це означає, що менше цукру надходить в клітини, які будуть голодувати і менше виробляти енергії. Це з одного боку, але з іншого - високий рівень цукру в крові ушкоджує судини. Рівень цукру в крові контролюється за допомогою препаратів. У дитячому віці призначається тільки інсулінотерапія, а після 40 років люди лікуються в основному таблетками.

Будь-яка жінка з цукровим діабетом повинна планувати свою вагітність і заздалегідь підготуватися до неї, привести організм в порядок і цукор в норму: до 5,5 ммоль / л вранці натщесерце, проте протягом дня допускається підйом рівня глюкози до 8 ммоль / л. Потрібно підкоригувати лікування, підібрати дозу. Якщо жінка спонтанно завагітніє, то в результаті великої гормонального навантаження на організм, якщо не збільшити дозу інсуліну, рівень цукру в крові буде настільки високим, що це призведе до кетозу, кетоацидозу - досить серйозних порушень обміну речовин, пов'язаних з нестачею інсуліну, які можуть завдати непоправної шкоди матері і майбутньої дитини. У плода і у матері загальний кровообіг, тому цукор в крові у матері повинен бути на ідеальному рівні. Потрібні постійні перевірки рівня цукру в крові, тобто якщо лікар рекомендує, щоб дитина або молоді люди, у яких перший тип діабету, 4 рази вимірювали цукор протягом дня, то при вагітності можливі перевірки в два-три рази частіше. Бувають ситуації, коли через кожні дві години необхідно влаштовувати перевірки, і в залежності від рівня цукру потрібно коригувати лікування.

Що змінилося з тих пір, коли жінкам з діабетом забороняли вагітніти і народжувати? Фахівці стали професійніше або медикаменти якісніше?

Якість ведення хворих з діабетом змінилося. З'явилося поняття "самоконтроль", якому хворих навчає лікар. Хворі на діабет самостійно контролюють рівень цукру в крові. Також змінилася якість медичної допомоги, що надається хворим з діабетом. Хворі на діабет 1 типу в нашій клініці проходять "Школу діабету". І діти, і батьки проходять навчання в цій школі, дізнаються, що таке діабет, яка різниця між діабетом 1 і 2 типів, чим відрізняються інсуліни один від одного, яке їхня дія. Коли навчений в "Школі діабету" хворий знає, який у нього рівень цукру в даний момент, він вміє в залежності від цього скорегувати дозу інсуліну, а також харчування. Ми своїх хворих навчаємо, як потрібно правильно харчуватися. Їм необхідно знати, які продукти підвищують цукор, а які - ні, тобто навчені пацієнти вже знають, які продукти у своєму раціоні потрібно вважати, а які - ні. Кожен з них отримує свою схему інсулінотерапії: коли потрібно приймати їжу, яка повинна бути фізичне навантаження і як регулювати харчування і дозу інсуліну, маючи ту чи іншу фізичне навантаження для того, щоб підтримати рівень цукру в нормі. Навчені пацієнти краще контролюють діабет.

Це навчання мають проходити і вагітні з діабетом. Вагітна жінка з діабетом повинна харчуватися так само, як здорові люди. Звичайно, в даному випадку кількість солодкого різко обмежується, тому що треба уникати різких перепадів рівня цукру в крові. Якщо вагітна не страждає надлишком зайвої ваги, то жирну їжу можна не обмежувати. Вагітна з діабетом повинна їсти багато овочів, зелені, фруктів. Кількість фруктів, що містять велику кількість глюкози, обмежується. Ми вчимо хворих на діабет розуміти, що можна їсти і виноград, і шоколад, але це не повинно бути регулярно. Якщо хочеться з'їсти зайвий шматок торта, то потрібно зробити додаткову ін'єкцію інсуліну.

Виходить, що з боку лікарів хворі отримують величезну психологічну підтримку?

Так. Це можна назвати як психологічною допомогою, так і підтримкою, яка виявляється хворим з діабетом в будь-якому віці. Але якщо мова йде про малюків, то тут звичайно, все набагато важче. У багатьох хворих, і, особливо, їх батьків, якась "страусина політика", оскільки вони хочуть сховатися від хвороби, нічого не робити, не бачити, не знати, і сподіваються, що все пройде. Але такий підхід в корені невірний, так як нічого не пройде, на жаль, це не те захворювання. Саме тому з самого початку, коли діагностований діабет, пацієнт з батьками починають відвідувати уроки, щоб знати як себе вести.

Якість життя ні дітей, ні вагітних жінок з діабетом не повинно страждати. Діти повинні нормально рости і розвиватися, стати повноцінними членами суспільства, створювати здорові сім'ї і мати здорових дітей. І це цілком реально.

Іноді під час вагітності раптово виникає цукровий діабет, який після пологів проходить. Це, так званий, діабет вагітних, або гестаційний діабет. Однак якщо є спадкова схильність до діабету, то хвороба залишиться і після вагітності.

Які клінічні прояви цукрового діабету? Що відчуває хворий з діабетом?

Це можуть бути класичні ознаки: сухість у роті, часто сечовипускання, нічне сечовипускання, схуднення. слабкість, але найчастіше діагноз гестаційного діабету ставиться на підставі визначення рівня цукру в крові, яке в обов'язковому порядку проводиться всім вагітним.

Коли у жінки вже великий стаж діабету, є серйозні ускладнення, пов'язані з нирками і очима. Навантаження вагітності на організм може привезти до погіршення стану зору, і навіть - до сліпоти. Також є ризик прогресування ниркової патології - нефропатії. У таких екстрених ситуаціях лікар може заборонити жінці вагітність.

Цілком реально завагітніти і народити здорову дитину жінці, яка вже хвора на цукровий діабет. Ендокринологи радять дівчатам з діабетом народжувати якомога раніше, поки немає ускладнень діабету, тому що його судинні ускладнення неминучі, тільки тут питання часу. У кого-то раніше починаються ускладнення, у кого-то пізніше. Уже через 10-15 років від початку цукрового діабету будуть прояви судинних ускладнень, але в разі, якщо є хороша компенсація глюкози в крові, то цей термін можна віддалити. Зовсім не обов'язково, щоб жінка, хвора на цукровий діабет, народила дитину з такою ж хворобою. Імовірність народження дитини з цукровим діабетом становить 10-15%. Але якщо у чоловіка вагітної теж цукровий діабет, а таке частенько зустрічається, то ймовірність підвищується - до 20-25%. Але і в тому, і в іншому випадку ймовірність не 100%.

Розмовляла Ані Ліпарітян

Роздрукувати | In English | Հայերեն