Нерідко родової травматизм пов'язаний з лікарськими помилками. Родовий травматизм в акушерському стаціонарі - своєрідний показник, що характеризує рівень знань і досвіду, ступінь організації і ставлення до роботи лікарів-акушерів (Бенедиктом І.І. 1973).

травма - Перша допомога та лікування, види і наслідки

травма займає шосте місце в списку провідних причин смертей по всьому. можуть додатково зіткнутися з розривом плаценти, передчасними пологами. розривом утробного оболонки. Під час вагітності є діагностичні.

Під час фізіологічних пологів серйозних ушкоджень родових шляхів зазвичай не буває. Незначні пошкодження заживають в перші дні післяпологового періоду.

Патологічні пологи створюють умови, в яких можливі значні пошкодження родових шляхів, від провідного пологи лікаря в великій мірі залежить їх попередження.

Іноді лікар або акушерка невміло надають допомогу навіть при прийомі фізіологічних пологів, грубо і поспішно здійснюють акушерську операцію, тим самим сприяють травмі родових шляхів.

розриви промежини

Розриви промежини, вульви і піхви можуть виникати під час пологів як результат неправильного ведення нормальних фізіологічних пологів, коли не попереджають передчасне розгинання і швидке прорізування головки, промежину погано захищають або недостатньо готують до розтягування (Бенедиктом І.І. 1973).

  при великому плоді,
 1. при неправильному вставлянні головки плоду або швидкому її прорізуванні,
 2. при високій промежини,
 3. при рубцевих змінах і функціональну неповноцінність промежини,
 4. при травмах під час оперативного втручання під час пологів,
 5. при вузькому тазі.

Діагностика розривів нескладна. Необхідно вчасно визначити ознаки загрози розриву. Як правило, розрив промежини відбувається не раптово, йому передує стан певної напруги тканин промежини. Тому дуже важливо своєчасно діагностувати цей стан, застосувати прийоми, спрямовані на ослаблення напруги і попередження розриву, або ж обрати менш травматичний шлях - епізіотомія або перінеотомію. Лікування розривів тільки оперативне.

Розрізняють 4 ступеня розриву промежини (Міжнародна класифікація хвороб 10-го перегляду).

Розрив промежини 1-го ступеня включає в себе задню спайку статевих губ, статеві губи. піхву і вульву.

Розрив промежини 2-го ступеня додатково до 1-го ступеня захоплює тазове дно, м'язи промежини і піхви.

Розрив промежини 3-го ступеня - Розрив 2-го ступеня доповнюють пошкодження сфінктера ануса і прямокишково-піхвової перегородки.

Найважчий - розрив промежини 4-го ступеня. крім того, захоплює слизові оболонки ануса і прямої кишки - виникає наскрізне пошкодження товстої кишки.

Приклад. Породілля П. 29 років, поступила на пологи з діагнозом: пологи перші термінові, общеравномерносуженний таз першого ступеня. Початку родової діяльності передував тривалий прелімінарний період, в зв'язку з чим надано медикаментозний сон-відпочинок. Надалі родова діяльність розвивалася в задовільному темпі. Тривалість пологів - 10 год, безводний проміжок - 2 ч, крововтрата - 300 мл. Потужний період пологів ускладнений розривом промежини 2-го ступеня, в зв'язку з чим виконана перінеоррафія. Післяпологовий період - без ускладнень. Породілля і дитина виписані на 7-у добу. в задовільному стані.

В даному спостереженні розриви пов'язані з анатомічними особливостями родових шляхів.

Гематоми зовнішніх статевих органів і піхви

 • Гематоми зовнішніх статевих органів і піхви виникають через пошкодження судин під час пологів без порушення цілості слизової оболонки і шкірного покриву, частіше пов'язані з оперативними розродження - кесаревим розтином, накладенням акушерських щипців або вакуум-екстрактора, рідше утворюються під час пологів.

  Як правило, такі пошкодження зустрічають при грубому, нераціональному веденні пологів або оперативного втручання. Це буває в процесі накладення акушерських щипців, витягання плоду за тазовий кінець, при вичавлюванні посліду і грубому масажі матки.

  Гематоми бувають різної величини, аж до великих, що поширюються від лобка до прямої кишки.

  Приклад. Породілля Т. 34 років, поступила на пологи з діагнозом: пологи перші термінові, прееклампсія легкого ступеня, тазове передлежання плоду, міома матки. передчасне відійшли навколоплідних вод. Родова діяльність розвивалася в задовільному темпі. Тривалість пологів - 6 год, безводний проміжок - 10 год 15 хв. Поворот плода зробити не вдалося. Плід витягнутий за тазовий кінець. Народився живий доношений хлопчик масою 3800 г, зростом 53 см, з оцінкою за шкалою Апгар 8 - 9 балів. Послідовно період ускладнений кровотечею в зв'язку з щільним прикріпленням плаценти. Виконана операція ручного відділення плаценти, крововтрата - 500 мл. У післяпологовому періоді відзначено розвиток великої гематоми вульви. Спеціального лікування гематоми не було потрібно. Породілля і дитина в задовільному стані виписані на 10-е добу. після пологів.

  В даному спостереженні розвитку поширеної гематоми вульви сприяли її травматизація при добуванні плоду за тазовий кінець і ручні маніпуляції при відділенні плаценти.

  Розриви шийки матки

  Розриви шийки матки під час пологів зустрічають часто:

  1. при затяжних патологічних пологах,
  2. при тазових передлежання,
  3. при переношеної вагітності, коли головка повна і велика,
  4. при передлежанні плаценти.

  Іноді глибокі розриви шийки матки діагностують пізно.

  Пізня діагностика розриву (через 2 - 3 год після пологів) небезпечна не тільки гострими ускладненнями, пов'язаними з крововиливами, а й наступним інфікуванням і розвитком післяпологового септичного стану, розбіжністю швів, вторинним загоєнням рани і освітою ендоцервіцитів, ектропіон і ерозій шийки матки, рубцевих процесів в ній і шеечно-вагінальних свищів.

  розриви матки

 • Розриви матки в більшості випадків виникають внаслідок помилок, що допускаються при спостереженні за вагітною жінкою в консультації і в акушерському стаціонарі під час пологів:

   через недооцінку анамнезу або даних клінічного обстеження,
  1. при недостатньо глибокому або неповному аналізі попередніх розриву симптомів.
  2. Не завжди враховується лікарями група ризику - жінки з патологічно зміненої маткою внаслідок:

   1. раніше були на матці операцій,
   2. дистрофічних процесів в її стінці після абортів,
   3. запалення,
   4. аномалій міометрія вродженого характеру.

   При даній патології нерідко виникає ланцюгова реакція у виникненні помилок, пов'язана або з недостатнім знанням акушерства, або з недооцінкою складності клінічного перебігу пологів.

   Розриви матки завжди супроводжуються масивними кровотечами і вимагають обов'язкового оперативного втручання.

   Відрив вагінальних склепінь

   Відрив вагінальних склепінь від шийки матки зустрічають рідко.

   Він може виникнути внаслідок недостатньо уважного спостереження за перебігом пологів, коли відбувається значне розтяг не нижнього сегмента, а склепінь піхви при високому стоянні і повному розтягуванні зовнішнього зіву шийки матки.

   виворіт матки

   Виворіт матки - рідко зустрічається патологія травматичного характеру, характеризується визначеними візуально в піхву і поза ним вивернула назовні слизовою оболонкою матки, а з боку (зсередини) очеревинної порожнини - глибоким кишенею, заповненому придатками матки.

   Це ускладнення відбувається (Бенедиктом І.І. 1973) в послідовно або ранньому післяпологовому періоді при розслабленій матці, коли надмірно енергійно здійснюють витискання посліду або потягування за пуповину.

   Призводять до цього ускладнення помилки допускають лікарі в основному при веденні послідовно періоду. Вони є результатом грубих маніпуляцій при виділенні посліду. Не добившись характерного скорочення матки, особливо при її гіпотонії, лікар, захопивши рукою дно матки, прагне витиснути послід і, спрямовуючи зусилля руки в бік шийки матки, тим самим може привести до виворіт тіла.

   Розбіжності і розриви зчленувань таза

   Найчастіше спостерігають пошкодження лонного зчленування. Воно виникає під час патологічних пологів і оперативного розродження при вузькому тазі.

   Попередити цю травму можна. Для цього лікар не повинен допускати помилки в процесі ведення пологів у жінок з вузьким тазом, при великому плоді, патологічних вставлениях, а також при оперативному розродженні.

   Дізнайтеся більше на тему травма, пологи:

   травма - Перша допомога та лікування, види і наслідки

   Ускладнення акушерських маніпуляцій в пологах