Багато жінок задають питання, чи можна завагітніти зі спіраллю. Не існує протизаплідних засобів зі 100% ефективністю, так що ризик настання вагітності завжди існує.

Визначається він так званим індексом Перля. Показник визначає, скільки жінок зі ста завагітніли, використовуючи той чи інший засіб контрацепції. Для внутрішньоматкової спіралі індекс становить 97-99, тобто у 1-3 жінок із сотні, які користуються ВМС, може наступити вагітність.

спіраль щоб не завагітніти

Чи можна завагітніти зі спіраллю

Як діє спіраль

Перед тим, як відповісти на питання, чи можливо жінці завагітніти зі спіраллю, спробуємо розібратися в дії цього засобу контрацепції. Спіраль являє собою невелике пристосування, що складається з пластикової основи і мідної або срібною дроту. Вона надає наступні ефекти:

Дивіться також:

 • Травмує стінку матки, збільшує її скоротність, ніж запобігає імплантації плодового яйця.
 • Підвищує скоротливість маткових труб, що прискорює проходження через них яйцеклітини. Стінки матки виявляються неготовими до прийняття зародка при його попаданні в порожнину цього органу.
 • Заважає просуванню сперматозоїдів.
 • Срібло і мідь надають спермицидное дію.
 • Гормональні ВМС впливають на овуляцію, стан ендометрія.

Вперше спіралі з'явилися в другій половині минулого століття. За роки використання вони пережили багато модифікацій. Кожна з них відрізняється своєю ефективністю і безпекою. На сьогоднішній день відомі такі види внутрішньоматкових засобів контрацепції:

 • Інертні ВМС (петля Ліппса) - перше покоління, яке практично не використовується, через часті зсувів і ніякий ефективності.
 • ВМС з міддю - розрізняються за формою, бувають моделі у вигляді парасольки, петлі кільця. Найпопулярніші - Нова Т, Copper-T, ParaGard, Мультілоад.
 • Гормонсодержащіе ВМС з левоноргестролу і прогестероном. Гормони виділяються невеликими порціями протягом усього терміну дії приладу, запобігаючи не тільки імплантацію ембріона, а й овуляцію. Найвідоміші моделі, які отримали хороші відгуки, - Мирена, Progestasert, LNG-20.

Імовірність завагітніти зі спіраллю зменшується з кожним наступним поколінням цього засоби контрацепції. Але ризик залишається, яка б ВМС не стояла, давайте розберемося в його причинах.

Чому жінки вагітніють зі спіраллю

У яких випадках можна завагітніти зі спіраллю? Найпоширеніші причини - неправильна установка ВМС або її випадання. Така ймовірність виникає при зверненні до лікаря з невеликим досвідом застосування цих контрацептивів, при установці пристосування для контрацепції в невідповідний період циклу. Найкраще вводити його на 3-4 день місячних. Тоді шийка матки трохи прочинені, ВМС легше входить, встановлюється правильно.

Випадання внутрішньоматкової спіралі трапляється, найчастіше, у багато разів народжували жінок, або у тих, хто зробив кілька абортів. Шийка недостатньо щільно закривається, і під час місячних ВМС може вийти разом з менструальною кров'ю. Така ситуація виникає і в будь-який інший день циклу, але набагато рідше. Вагітність настає з більшою ймовірністю і при зміщенні спіралі. Це часто відбувається з ВМС першого покоління, так як їх форма недосконала.

Ймовірність завагітніти при спіралі збільшується, якщо проходить її рядків придатності. В першу чергу це стосується гормональних ВМС, запас препаратів в них виснажується. Прострочена спіраль погано утримується в матці, може зміститися, що збільшує ризик імплантації плодового яйця і настання вагітності. Але в більшості випадків вагітність наступає з невідомих причин, з правильно розташованої ВМС і нормальним терміном її придатності.

Ознаки та особливості вагітності зі спіраллю

Якщо стоїть спіраль у жінки, перші ознаки вагітності стандартні. Відбувається затримка місячних, збільшуються молочні залози, іноді змінюється нюх, з'являється нудота. Тест на ХГЧ в сечі або крові покаже збільшення рівня цього гормону. Робити його обов'язково в перші дні затримки, так як вагітність з внутрішньоматкової спіраллю має свої особливості.

Оскільки в матці знаходиться чужорідне тіло, збільшується шанс імплантації ембріона в недозволеному місці. Часто вагітність розвивається в трубах або шийці, що дуже небезпечно для жінки. Розрив труби веде до шоку і кровотечі, закінчується видаленням органу і загрожує життю пацієнтки. Шеечная вагітність також веде до кровотеч, травм, подальшої недостатності цервікального каналу. Так що не варто нехтувати здоров'ям. Уважно стежте за циклом, вчасно робіть тести і УЗД, щоб виявити симптоми позаматкової вагітності, уникнути неприємностей.

Що робити, якщо жінка завагітніла зі спіраллю? Зараз лікарі радять два варіанти - зробити аборт або виносити дитину. Хоча десяток років тому більшість гінекологів наполягали на перериванні вагітності. Справа в тому, що з ВМС збільшується ризик викиднів на шостий або восьмому тижні. Досить рідко прилад вростає в тіло дитини, викликаючи патології розвитку. Але сучасні методи ведення вагітності дозволяють уникнути цих негативних наслідків.

Що робити з внутрішньоматкової спіраллю, коли жінка вирішує зберегти малюка? Рішення приймається в кожному конкретному випадку індивідуально. Лікар вивчає уважно на УЗД місце положення ВМС і прикріпити ембріона. Якщо спіраль не заважає розвитку плода, її залишають, постійно спостерігаючи за ростом дитини і положенням контрацептиву. Коли є загроза пошкодження ембріона, протизаплідний пристосування видаляють. На жаль, після цієї процедури часто трапляються викидні. Однозначного видаленню підлягають гормональні ВМС, вони частіше провокують викидні, викликають патології розвитку у дітей.

Як уникнути вагітності зі спіраллю

Ми розібралися, що можна завагітніти при спіралі з ймовірністю 1-3%. Але чи є способи уникнути цієї неприємності? Гінекологи не радять користуватися додатковими хімічними або механічними засобами. Жінкам з ВМС рекомендують дотримуватися таких правил:

 • Щорічно проходити огляд лікаря і УЗД, щоб вчасно виявити ознаки випадіння або зсуву контрацептиву.
 • Періодично самостійно можна перевіряти довжину ниток, які виступають з шийки матки. Їх подовження свідчить про зміщення, а зникнення - про випадання ВМС.
 • Видаляти ВМС і встановлювати нову після закінчення терміну придатності контрацептиву.

  Деякі жінки задають питання: «Якщо я годую малюка грудьми, чи можу поставити ВМС, яка ймовірність вагітності?». ВМС дозволяється встановлювати через три місяці після народження дитини, годування груддю не є протипоказанням. У перші шість місяців лактація - це додатковий метод природного контрацепції, який не дає завагітніти жінці зі спіраллю.

  Поділитися з друзями