У їжі кози дуже невибагливі. Практично всі, що росте, з'їдається цими тваринами. При будь-яких умовах козі не грозить вимирання. Листя дерев, кора, колючки чагарників, харчові відходи домашнього господарства-все йде в корм цій тварині.

Але, все-таки, коза воліє різноманітність в їжі і володіє гострим чуттям. Ні за яких умов не стане є зіпсований корм. Повсякденний раціон кози становлять трава, сіно, віники, силос, коренеплоди, концентрати, харчові відходи домашнього господарства. Але, незважаючи на не вимогливість кіз в їжі, під час вагітності тваринного у власників часто виникають питання: як же все-таки правильно годувати сукозную козу і які існують при цьому норми.

Вагітність і очікування потомства дуже важливий період в плані харчування не тільки для самої тварини, але і для господаря, так як, нормальний перебіг вагітності, розвиток здорового потомства, благополучне вирішення пологів і висока продуктивність кіз обумовлено, перш за все, від правильно складеного раціону і умов змісту маток протягом усього котності.

Вагітність у кіз тривати 147-151 день. З практики відомо, що козликів і козенят-одинаків коза виношує на кілька днів довше, ніж самочок і двійнят.

Харчування вагітної кози

харчування вагітної взимку
Організм суягних маток протягом всієї вагітності, крім головних корисних речовин на підтримку життєдіяльності, віддає їх на ріст і правильний розвиток плоду і його оболонок. Одночасно цей період у кіз пов'язаний з відростанням вовни і пуху, що тягне за собою додаткових витрат корисних речовин.

У настанням вагітності метаболізм в організмі тварини підвищується несуттєво, а розмір плода досягає лише 10% від усієї маси козеня при його народженні. Раціон кіз становить звичайне меню, яким копитне харчувалося до вагітності.

В кінці першої половини інтенсивність росту плода значно збільшується, тому потреба в поживних речовинах збільшується на 40-50%. Годувати тварину в цей період слід тільки якісними кормами. Зіпсований, пліснявий, прокислий корм для вигодовування маток не придатний, він може спровокувати аборт.

У другому семестрі суягности тваринам слід згодовувати якомога більше кормів багаті на протеїнову частина і мінерали. За прекрасне джерело білка беруть сіно бобових, зібране під час закладки бутонів. При одночасному згодовуванні бобового сіна і зернових кормів в однакових пропорціях досягається ідеальний розподіл вуглеводної енергії і білка в організмі тварини. Багато білка містить макухи, шрот, рибне та м'ясна борошно, сухі дріжджі.

Мінеральна підгодівля в харчуванні під час вагітності кози грає важливу роль. Рослини, як правило, вміщають мінеральні компоненти в малій кількості, ніж необхідно організму кози, особливо в тих місцях, де вони не міститися в грунті. Зате зелений корм багатий за своїм складом на високий рівень калію. Тому, для оптимального відповідності з натрієм (3: 1), останній необхідно включати в меню козі як кухонної солі, яку дають тваринам у вигляді лизунці. Можна використовувати і звичайну сіль крупного помелу. Щоб, тварина не відчувало дефіцит в інших елементах, найкраще давати мінеральну підгодівлю в суміші: кухонна сіль з додаванням йоду, кобальт, цинк, марганець, мідь, залізо, магній. Вирішальними в харчуванні під час вагітності кози є кальцій і фосфор. Оптимальним співвідношенням цих елементів є 1,5: 2,0. Надмірна кількість або дефіцит одного з компонентів або недолік вітамін D призводить до порушення їх засвоєння. При недостатній кількості коза витрачає їх з резервів в організмі, що може привести до малакостеозу- розм'якшення кісток або їх крихкості, а козенята в такому випадку народжуються не життєздатними. Тому підгодівля має бути присутня в раціоні кози регулярно. Бобові містять багато кальцію, зернові корми навпаки-більше фосфору. При згодовуванні зерна-недолік кальцію заповнюється за рахунок додавання в корм крейди, глюконату кальцію або кісткового борошна. А при годуванні бобовим сіном або травою-фосфорних підгодівлі.

Для гарного засвоєння кальцію і фосфору, в організмі вагітних кіз повинен фігурувати в необхідної нормі вітамін D. Важливу роль він відіграє і для закладки кісткової тканини у майбутнього потомства. Цінним джерелом вітаміну D є сіно висушене на сонці. Але при тривалому зберіганні сіна вітаміни починають руйнуватися. Тому взимку вагітну козу необхідно додатково підгодовувати вітаміном D, використовуючи препарати.

Жирові відкладення і запас вітамінів в тілі тварини в другому семестрі суягности різко падає, оскільки багато поживних речовин організм використовує на зростання плоду. Тому так важливо в цей період козі згодовувати більший обсяг кормів хорошої якості. Багато рекомендують, наприклад, використовувати такий годування для вагітних кіз: 1,5-2 кг якісного сіна, 2-3 кг соковитих кормів і 300-500 г концкормів в залежності від вгодованості самої тварини. Можливий і інший варіант: сіно лугове-1,5 гк, солома яра-0,5 кг, картопля варена-0,5 кг, висівки і комбікорм-0,5 кг.

Не слід тільки до пологів годувати тварин кормами, які містять велику кількість рідини і давати занадто багато води. Це дає навантаження на стравохід, у тварин збільшується черево, погіршується загальний стан і у вагітних кіз гірше, ніж зазвичай проходить козление.

запуск кози

харчування вагітної взимку
За місяць до окоту в раціоні маток зменшують частину об'ємистих кормів. Виключають, в першу чергу, ті продукти, які викликають бродіння в шлунку, це бруква і білокачанна капуста. Козі дають чисту, ні в якому разі не крижану воду, два рази протягом дня.

Також для нормальної закладки нового залозистогоепітелію під час вагітності в молочній залозі за один місяць до пологів роблять перерву в доїнні. Такий процес називається запуск кози. Крім того, за кілька тижнів перед окотом плід інтенсивно починає рости, а для цього їм потрібно багато корисних речовин. Якщо козі не дати перерву, то навіть при правильно складеному годуванні перед окотом в вимені у неї не виробиться молозиво, яке відіграє неоціненну роль у якості незамінного джерела поживних і біологічно активних речовин, а також імунних тіл, що підсилюють життєстійкість у новонароджених. Тим більше, така підготовка вимені є хорошою профілактикою появи маститу у кози, а також високого удою для годування майбутніх козенят. При правильному запуску, навіть після першого окоту ви зможете отримувати до п'яти літрів молока від тварини.

Запускати козу перед окотом слід поступово, зменшуючи обсяг скармливаемого корми і кількість доїнь. З раціону маток усувають соковиті корми і концентрати, виключають пійло, починають давати грубі корми і воду, високомолочних козі в обмежених кількостях. Деякі фермери роблять це відразу, інші систематично. Кількість доїнь знижують з триразового до двох разів, потім з двох доїнь переходять до одного, і на останньому етапі не додоюють. Після припинення лактації повертають в раціон тварині соковиті корми і концентрати. Вводять їх козі в їжу поступово.

За тиждень перед окотом норму концентратів знижують в два рази, а перед самими пологами зводять до мінімуму, але не прибирають з раціону повністю. Можна заміняти концкормів висівками. Зелень, овочі і коренеплоди виключають зовсім. Калорійність поїдаємих продуктів повинна бути знижена в два рази.

Догляд за вагітною козою

харчування вагітної взимку
Слід пам'ятати, що погано годувати тварину не вигідно. Як правило, коза народжує слабке, а, іноді і мертве потомство. У більшості випадків такі матки в подальшому стають низькопродуктивними. Не рекомендується допускати і перерви в харчуванні суягних маток. Важливо не тільки правильно годувати тварину, але і дотримуватися порядку годування. Як правило, використовують триразове. Ранковий і вечірній час насичені корми, коренеплоди, харчові відходи, в обід сіно взимку і підв'ялених трава в літній період. Тварин слід якомога частіше випускати на прогулянки, довше вигулювати на свіжому повітрі. Активний рух під час сукозності сприятливо впливає на здоров'я тварини.

Вигін кіз на пасовище можливо тільки після спаду роси. Випаска копитних на траві з холодною росою може спричинити захворювання шлунка і ніг. Не слід випасати кіз взимку при ожеледиці, що також може привести до захворювання тварини, або ж викликати аборт у вагітної кози. Також слід пам'ятати, що суягних маток припиняють випасати за два тижні до пологів.

Раціон кози після окоту

Відразу ж після пологів тварині згодовують пійло з висівками, якісне бобове сіно і невелику порцію дрібно нарізану буряків або моркви. Отрубя дуже корисні в меню кози після окоту. Це дуже поживний і в той же час засвоюється корм. А ось з концентрованими кормами після окоту кози слід почекати. Справа в тому, що родовий акт сильно послаблює травні органи тваринного, і в перші три дні після пологів, поки травна система не пройде в норму, не слід навантажувати шлунок козі. Через 6-8 днів козу можна переводити на звичайний корм.

Надалі основою раціону для маток після окоту є високоякісне сіно і коренеплоди. Останні не тільки збагачують раціон тварини легкопереваріваемие вуглеводами, а й мають важливе значення для підсисних маток в утворення великої кількості молока. Тому для таких кіз встановлюють норми харчування з огляду на кількість вигодовує ними козенят. При цьому відштовхуються від того, що на 1 кг приросту маси козеня витрачається приблизно 5 кг молока, а на освіту 1 л молока жирністю до 4% годує коза повинна отримувати в їжу додатково 0,35-0,4 кормової одиниці і 50-60 гр перетравного протеїну. У раціоні лактуючих кіз білка повинно міститися до 13-16%. З соковитих кормів козам можна згодовувати моркву, капусту, овочеві відходи, бадилля. Їх дають в кількості 3-4 кг на добу. У цей період для поліпшення лактації особливо важлива наявність необмеженої кількості води у кози.