третій триместр вагітності

Третій триместр вагітності - Це проміжок між 26-ій і 42-ий тижнями виношування дитини. З цього часу ваш малюк вже не «плід», а повноцінний дитина!

Ваша матка продовжує стрімко зростати, а її м'язи починають «тренуватися» перед справжніми переймами.

Таке тренування носить назву «сутичок по Брекстон-Хікс» і може повторювати до 10 разів протягом доби! Таке явище не представляє небезпеки, якщо тільки неприємні відчуття, що доставляються матковими скороченнями, не викликають у вас болі або сильної стурбованості, якщо вони швидко проходять і немає кров'яних або водянистих виділень з пологових шляхів. Якщо такі ознаки є - викликайте «Швидку»! Це можуть бути передчасні пологи! Якщо ж ви відчуваєте себе добре, то для того, щоб помилкові перейми пройшли, вам досить прилягти і розслабитися або просто прийняти теплий душ (ванну).

Ваш малюк також продовжує рости і одужувати. У міру його зростання збільшується висота стояння маточного дна (ВДМ), і до кінця триместру вона досягне позначки 36-37 см (на 35-й - 36-му тижні вагітності). Перед пологами вона трохи опуститься, що з боку видно, як опущення живота - один з головних провісників пологів, що наближаються.

За законодавством, якщо ви у вас одноплідна вагітність, то з 30-го тижня у вас починається «декретний» (у зв'язку з вагітністю та післяпологовий) відпустку. Якщо ж у вас багатоплідна вагітність - то початок відпустки зсувається на два тижні раніше, тобто з 28-го тижня вагітності. Тривалість відпустки становить 126 днів (при ускладнених пологах - 140 днів), і розділяється відповідно на 70 днів до і 56 днів після пологів (при ускладнених пологах і при народженні декількох дітей - 70 і 70 днів відповідно). На цьому ж тижні вам на руки видається повністю заповнена обмінна карта вагітної, яка буде необхідна для оформлення в пологовий будинок.

Пам'ятайте, що починаючи з 30-го тижня вагітності, у вашій сумочці (яку всюди носите при собі!) Завжди повинні лежати наступні документи: паспорт, обмінна карта вагітної жінки, а також страховий медичний поліс і договір з пологовим будинком (якщо такі є)!

Що вимагає особливої ​​уваги в третьому триместрі вагітності?

Що вимагає особливого контролю в цей період вагітності? Таких пунктів кілька:

1. вага - Протягом цього триместру ваша надбавка ваги не повинна перевищувати 300 грам в тиждень (тобто на більше 50 грам в день)!

2. Кількість середньодобової спожитої рідини - Не більше 1,5 літрів протягом доби, в тому числі супи, овочі і фрукти, молоко, соки, чай. Для того, щоб у вас не виникало сильної спраги, обмежте в своєму раціоні споживання солі, копченостей, гострої і смаженої їжі, а також супів на концентрованих бульйонах.

3. Кількість добової сечі - За умовами норми сечі повинно виділятися трохи більше кількості випитої рідини. Якщо ж у вас виділяється менше сечі, то це може стати причиною розвитку різних ускладнень, таких як гестоз, набряки, прееклампсія.

Якщо який-небудь з перерахованих пунктів викликає у вас сумніви або беспокойтсво, обговоріть це з вашим лікарем-гінекологом. Можливо, вам буде потрібно консультація профільного лікаря - ендокринолога, гастроентеролога, дієтолога, нефролога або інших.

Небезпеки третього триместру вагітності

Які неприємності можуть підстерігати вас на цьому етапі вагітності? Почнемо з найшкідливіших:

1. безсоння - Досить поширене явище на пізніх термінах вагітності. Найчастіше дана проблема викликана тим, що вага самої жінки (а відповідно і пропорції її тіла) сильно збільшився, став великим живіт, через що стає досить складно знайти зручну позу для сну. Крім того, жінка на останніх тижнях вагітності починає відчувати тривогу за те, як вона і її дитина переживуть пологи, чи буде малюк здоровим і ще багато інших тем для переживання. Плюс до всього, жінка до цього часу кілька втомлюється бути вагітною. Всі ці явища в комплексі здатні вплинути на нормальний сон, внаслідок чого жінка починає спати чуйно, не висипається і відчуття втоми тільки накопичується ...

2. Порушення координації рухів - Пов'язане зі зміною центру ваги через що збільшилася живота і зі зміною маси тіла (в середньому на 5-6 кг). Багато майбутні матусі помічають, що стали незграбними, у них з'являється «качина» хода (перевалюється), вони можуть відчувати значні болі в області спини і тазу, що пов'язано з тиском, що з боку збільшилася і стала важчою матки.

Тепер давайте розглянемо більш небезпечні ускладнення, які можуть розвинутися в третьому триместрі вагітності :

1. Набряки на обличчі, животі і кінцівках - Ці симптоми говорять про початок «водянці» вагітних, тобто в вашому організмі затримується занадто велика кількість рідини, а це - ознака проблем з нирками! Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то такий стан не пройде саме по собі, а буде прогресувати. До набряками приєднається білок в аналізі сечі, підвищення артеріального тиску, нефропатія - і як наслідок прееклампсія і передчасні пологи. Так що не тягніть з візитом до свого акушера-гінеколога!

2. Кровотечі (або кров'янисті виділення) з родових шляхів - Причин даного ускладнення кілька. По-перше, воно може бути викликане передчасним відшаруванням плаценти (4%), її передлежанням або низької плацентацією. По-друге, поява червоної крові (зазвичай не супроводжується хворобливістю) може говорити про початок передчасних пологів. Спровокувати такий стан може сильне фізичне навантаження, сексуальний контакт і навіть простий напад кашлю! У будь-якому випадку, вам слід негайно дзвонити в «швидку допомогу» і відправлятися на госпіталізацію в пологове відділення! У більшості випадків вагітність вдається зберегти до терміну в 36 тижнів, а потім робиться планове кесарів розтин. У 90% таких ситуацій народжується здоровий малюк, і життя його матері теж поза загрозою.

3. Відсутність рухів дитини - Один з найбільш тривожних симптомів! Відчувши зміну в характері рухів своєї дитини, негайно відправляйте до свого лікаря-гінеколога або зробіть УЗД. У більшості випадків виявляється, що дитина просто спить, але краще перебдеть, ніж недобдеть!

4. непритомність - Найчастіше відбувається після лежання на спині. Пов'язано це з тим, що матка, вага якої вже становить близько 6-7 кг, передавлює нижню порожнисту вену і внаслідок цього порушується кровообіг. Намагайтеся не лежати (і вже тим більше не спати!) На спині, краще становище для відпочинку - лежачи на боці.

5. Набухання вен на ногах - Один із симптомів варикозу (варикозного розширення) вен. У таких випадках рекомендовано якомога менше часу проводити на ногах, а щоб збільшити відтік крові від ніг - підніміть ноги так, щоб вони виявилися вище рівня тіла.

6. Болю в животі - Побоювання викликають ті болі, які з'являються на терміни до 37-го тижня вагітності. Для того, щоб визначитися з подальшими діями, приляжте, влаштуйтеся зручніше і відпочиньте. Якщо після цього неприємні відчуття зникнуть, то нічого страшного, вам просто потрібно більше відпочивати. Якщо ж болі не проходять (або посилюються), то краще за все викликати «Швидку» і відправитися в стаціонар пологового будинку, там лікарі вирішать, що робити далі.

Існують ситуації, в яких перед лікарем стає необхідність прийняття рішення про стимуляцію пологів (незалежно від терміну вагітності). До таких ситуацій належать ті, при яких дитині загрожує внутрішньоутробна загибель (наприклад, від задухи) або життя його матері знаходиться під реальною загрозою. Найчастіше рішення викликати передчасні пологи приймається при токсемії, витоку навколоплідних вод, відшаруванні плаценти (і інших ускладненнях, пов'язаних з плацентою), а також у багатьох інших екстрених ситуаціях.

Якщо раніше невиношування до кінця вагітності називалося викиднем, то в третьому триместрі вагітності таке визначення більше не використовується - тепер це називають передчасними пологами. Для жінки їх процес нічим не відрізняється від звичайних пологів, а ось для немовляти - це дуже серйозний випробування, боротьба за життя. Йому належить народитися на світ недоношеним (тобто не досягли потрібного ступеня зрілості, про що ми розповідали в статті про 38-ий тиждень вагітності), через що він не може самостійно існувати в нових умовах. Таким недоношеним діткам потрібне спеціальне виходжування в інкубаторах. Але сучасних технології в області неонатальної медицини дозволяють зберегти життя таким малюків в 96% випадків! Тому налаштовуйтесь тільки на краще, але якщо раптом щось піде не так, як хотілося б, пам'ятайте, що наша медицина не безсила! І якщо буде потрібно, вам завжди прийдуть на допомогу медичні працівники!