Очікування малюка - серйозний і досить тривалий етап в житті кожної жінки, який дарує їй масу нових почуттів та емоцій. Тривалість вагітності - 40 акушерських тижнів.

Початок цього терміну - перший день останнього циклу менструації, кінець - день пологів. Збільшення або зменшення терміну на 2 тижні не є відхиленням від норми. Кожен етап вагітності перебудовує організм жінки і плоду.

4 тиждень вагітності: що відбувається

У цей період всередині жінки зароджується нове жива істота, адже процес запліднення вже закінчився. Отже, чим же характеризується четверта акушерська тиждень (тобто тиждень від початку останньої менструації)?

Стан плоду на 4 тижні вагітності

У цей час уже можна помітити головку плоду, правда, вона поки ще слабо нагадує людську голову. Бластоциста починає модифікуватися до стану зародка, який має форму плоского диска, складається з 3-х зародкових листків, які є фундаментом для розвитку всіх органів і тканин дитини. Зародкові листки є шари. Їх в організмі плода три:

  • Ектодерма (зовнішній шар) - з нього формується нервова система, шкіра і її похідні, очні кришталики.
  • Мезодерма (середній шар) - служить для майбутнього розвитку опорно-рухової системи, а так само нирок і системи кровообігу.
  • Ендодерма (внутрішній шар) - відповідає за формування дихальної та травної систем, підшлункової залози і печінки.

Зовнішні зародкові органи

На четвертому тижні відбувається перехід до важливої ​​фазі розвитку, коли починають формуватися органи зародка, а саме жовтковий мішечок, амніон і хоріон. Ці органи відповідають за дихання і харчування плоду, а також виконують захисну функцію. Згодом, амніон модифікується в плодовий міхур, а хоріон - в плаценту. Ці частини ембріона розвиваються переважно завдяки чоловічим генам.

Плацента є своєрідний бар'єр між плодом і материнським організмом, який захищає його (ембріон) від шкідливих речовин, що надходять з крові. Важливо пам'ятати про те, що на початкових етапах зародок беззахисний перед токсинами з організму жінки, тому прийом медикаментів і вживання алкоголю необхідно виключити.

Плодовий міхур - орган, який служить для захисту плода від механічних впливів, а також для забезпечення сприятливих умов розвитку всередині жіночого організму.

Що стосується розміру ембріона на четвертому тижні, то він варіюється від 0.36мм до 1мм. Для порівняння: такими ж параметрами володіє макове зерно або піщинка.

Як змінюється жіночий організм на четвертому тижні?

Візуальних змін в тілі жінки не спостерігається, живіт відсутня. Тим не менш, деякі відмінності жінка все-таки не може не помічати.

Варто пам'ятати, що у кожної жінки свої особливості і що перебіг вагітності - процес суто індивідуального характеру. Одні вже в перші дні відчувають появу нового життя всередині себе, а інші навіть і не підозрюють про вагітність до округлення живота, пояснюючи все, що відбувається збоєм менструального циклу. Що стосується загального стану здоров'я, то зміни в ньому проявляються у вигляді сонливості, швидкої стомлюваності, токсикозу, емоційної нестабільності, а також ознаки, які характерні для ПМС.

Цей період вагітності супроводжується гормональними змінами в організмі жінки, що стає причиною занепаду сил і надмірної дратівливості. На даному етапі важливо стримувати свої емоції, адже нерви і переживання можуть спричинити негативні наслідки для перебігу вагітності. Велика відповідальність лежить на плечах сім'ї, так як майбутня мати потребує підтримки.

Однак така динаміка в зміні емоційного стану характерна не для всіх. Деякі жінки абсолютно спокійні аж до пологів, що, згідно з повір'ям, означає, що новонароджений теж буде спокійним, а догляд за ним не принесе незручностей у формі нескінченних турбот і безсоння.

На четвертому тижні молочні залози трохи набухають. У деяких жінок навіть відчувається огрубіння і надмірна чутливість сосків. Це означає, що груди починають активно готуватися до періоду лактації (виділення молока і грудного вигодовування).

Як розпізнається вагітність?

Якраз на четвертому тижні організм починає виробляти спеціальний гормон - ХГЧ (хоріонічний гонадотропін), який і є свідченням вагітність. Тому вагітність можна виявити аналізом крові або сечі, які буде спрямовано на визначення концентрації ХГЛ. Аналіз крові, який є більш ефективним, ніж аналіз сечі, дозволяє виявити вагітність вже на четвертому тижні, а також уможливлює оцінку її протікання. Завдяки цьому аналізу можна також визначити наявність патологій. Аналіз крові на ХГЧ - частина загального скринінгу першого триместру вагітності.

Тест на вагітність

Для того, щоб відрізнити вагітність від простого ПМС, не обов'язково здавати кров на аналіз. Можна купити тест, який, завдяки тест-системам, визначає рівень ХГЛ в сечі. Тест проводиться в домашніх умовах. У наш час існує безліч видів тестів на вагітність. Вони відрізняються простотою і зручністю: дорожчі тести дозволяють не збирати урину в окрему ємність. Сучасні тести гарантують точну інформацію ще до затримки місячних, проте слід пам'ятати, що лише на п'ятому тижні можна отримати найбільш достовірну інформацію про свій стан, так як рівень ХГЧ до цього часу неабияк збільшиться.

Як правило, на початкових етапах прибавка в вазі не відзначається, адже зародок має мікроскопічний розмір, а його зовнішні органи тільки починають утворюватися. Більш того, перший час жінка навіть може втрачати вагу в результаті болісного токсикозу.

Вже на четвертому тижні ультразвукове дослідження може підтвердити вагітність. На цьому етапі зародок має форму диска, що складається з 3 шарів (зародкових листків).

Показники вагітності на четвертому тижні:

  • якщо менструальний цикл складає 28 днів, то відбувається затримка менструації,
  • біль внизу живота, яка має ниючий характер,
  • зміни в сприйнятті смаку, запахів,

  • нудота і блювота,

  • чутливість сосків, набухання грудей,
  • почуття втоми, примхливість, сонливість,
  • базальна температура перевищує 37 градусів.

Критичні дні і виділення

Протягом всієї вагітності і деякий проміжок часу після пологів місячних не буде. Післяпологовий період залежить, в першу чергу, від індивідуальних рис конкретного жіночого організму, а також від ступеня активності грудного вигодовування. Якщо ви виявили кров'янисті виділення під час вагітності - негайно зверніться до лікаря.

У нормі виділення у вагітних жінок мають світло-молочний відтінок, мають однорідною консистенцією і злегка кислуватим запахом. Виділення у вигляді пластівців або гною, слиз жовтуватого або коричневого кольорів з характерним запахом - приводи до відвідування фахівця, так як ці виділення - сигнал про можливе потрапляння інфекції в статеві шляхи. Після цього відбувається ретельне обстеження і лікування.

Що потрібно знати при відвідуванні лікаря

Чим раніше ви прийдете в жіночу консультацію, тим краще, так як вже на четвертому тижні можна зробити мазок з піхви. На облік вас поставлять на 12-му тижні. Лікар проведе огляд на гінекологічному кріслі. На четвертому тижні матка вже збільшена в розмірі, що лікар однозначно може помітити. Підсумком першого прийому стане призначення вітамінів, а також фолієвої кислоти (її часто призначають і до планованої вагітності). Фолієва кислота знижує загрозу розвитку аномалій нервової трубки.

Кровотечі і небезпека викидня

У тому випадку, якщо ви відзначаєте сильні болі тягне характеру, які локалізуються в нижній частині живота, виділення бурого або червоного кольорів - відкладати візит до лікаря явно не слід. Ці ознаки часто вказують на загрозу викидня. Оцінити ситуацію, призначити курс лікування може лише акушер-гінеколог. Більш того. вам навіть можуть запропонувати госпіталізацію.

Поради та рекомендації

Перші дванадцять тижнів - важливий проміжок у розвитку плоду. Від вас вимагається чітке дотримання всіх рекомендацій лікаря, а якщо ж вам щось турбує - негайно звертатися по медичну допомогу.

Під час вагітності віддавайте перевагу одягу з натуральних тканин, стежте за своїм самопочуттям (уникайте простудних захворювань, розладів травлення і стрибків тиску). Також необхідно більше часу приділяти відпочинку, знизити фізичні навантаження, по можливості не перебувати в місцях, де курять. Однак не слід остаточно переходити до пасивного способу життя. Прогулянки пішки на свіжому повітрі, йога, плавання - ідеальні варіанти активності з користю для вас і вашої дитини.

Раціон майбутньої мами повинен бути раціональним і багатим корисними речовинами. Рекомендується відмовитися від кави, великих порцій цукру (в тому числі і кондитерських виробів) і борошняних продуктів. При необхідності лікар призначить вам спеціальні вітаміни.

Дієти в період вагітності строго заборонені. Пам'ятайте, що збільшення у вазі не уникнути, але переїдати теж не слід. Додавайте в своє щоденне меню більше нежирних сортів риби і м'яса, обов'язково їжте овочі та фрукти. Виключіть з раціону продукти, які не пройшли належної термічної дії (м'ясо з кров'ю, суші), плісняві сири. Щоб уникнути кишкової інфекції, вибирайте якісні та свіжі продукти. Щоб нормалізувати роботу кишечника і запобігти запори, необхідно частіше є курагу, родзинки, кисломолочні продукти, буряк. Продукти, які кріплять, теж слід виключити.

Алкоголь як шкідливий чинник повинен бути повністю виключений, так як до кінця 12-13 тижні процес формування плаценти завершується, а негативні фактори можуть перешкодити нормальному розвитку плоду.

В даному питанні показником є ​​ваше самопочуття. Однак якщо у вас спостерігається загроза викидня або ваше загальний стан різко погіршився. то статеві контакти слід припинити.

Отже, четвертий тиждень - етап, коли бластоциста модифікується в ембріон, а зародкові листки (майбутні органи плода) і позазародкові органи починають формуватися. Концентрація гормону ХГЧ збільшується, що дозволяє виявити вагітність за допомогою аналізу крові. Тест на вагітність поки може не дати достовірної інформації. Майбутня мама може відчувати деякі ознаки, характерні для ПМС, наприклад, втома і загальне нездужання. Ранні терміни вагітності вже зобов'язують жінку до того, щоб вона стежила за своїм здоров'ям, намагалася уникати негативних впливів і пропрацювала план харчування.