Загальні відомості

З цього часу значно змінюються пропорції плода. У нього виростає тулуб і кінцівки, а голова стає не такою непропорційно великий, як це було на ранніх термінах.

Малюк дуже активний, але мамі ще складно відчути його руху. Жінки в другу вагітність вже можуть відчути легкі поштовхи.

Це час, коли внутрішні органи і системи дитини продовжують активно розвиватися, а обсяг живота у жінки може рости. Нормалізація гормонального фону призводить до поліпшення самопочуття майбутньої мами. Практично перестає відчуватися нудота і блювота, а також непереносимість запахів.

Завдяки припиненню активної вироблення гормону прогестерону жовтим тілом, у жінки поліпшується емоційний стан. Перепади настрою стають не такими різкими і помітними. Відповідальність за вироблення прогестерону і естрогену бере на себе плацента, забезпечуючи тим самим життєздатність малюка.

Дитина проводить майже половину свого часу уві сні, а іншу - в стані неспання. Він активно переміщається в порожнині матки і ворушиться, при цьому рухи стають вже більш впорядкованими. У нього навіть з'являється реакція на зовнішні подразники холод, тепло, темноту і світло.

Що відбувається в організмі жінки

Під час вагітності відбувається збільшення матки, вона поступово виходить в черевну порожнину і досягає в ширину 10 см, а в довжину - 13 см. Висота дна матки в цей період досягає 11 см, вона вже прощупується через черевну стінку. Не тільки збільшуються розміри матки під час тринадцятого тижня, вона також стає більш еластичною, що дозволяє їй максимально розтягнутися, але також вона ненадовго "стискається".

Такі скорочення по відчуттях нагадують "скам'яніння" живота. Але якщо процеси не приносять жінці болю і дискомфорту, хвилюватися не варто. Після 13 тижнів вагітності розмір живота збільшується, матка росте, внаслідок чого можуть з'явитися і дискомфортні відчуття в нижній частині живота, обумовлені розтягуванням стінок матки і зв'язок, що підтримують її.

Що відбуваються в даний період зміни викликають зміщення внутрішніх органів, що нерідко викликає печію і задишку. Після тривалих прогулянок жінка може відчувати важкості в кінцівках, відчувати підвищену втому. Скільки гуляти і якої інтенсивності повинні бути заняття спортом - всі ці питання необхідно обговорити з фахівцем. У разі якщо вагітна часто відчуває почуття напруги в матці (через підвищеного тонусу), слід звернутися до лікаря. При перших ознаках "скам'яніння" живота потрібно виключити будь-які навантаження і прилягти.

ознаки вагітності

 • підвищення чутливості і збільшення грудей,
 • зниження артеріального тиску,
 • набряклість ніг і поява варикозного розширення вен,
 • освіту гіперпігментації на обличчі, грудях,
 • потемніння ареол і сосків,
 • поява темної смужки, що йде від пупка до лобкової кістки.

Під час тринадцятого тижня вагітності відчуття в животі змінюються, все зовнішні ознаки обумовлені гормональним збоєм, після пологів вони повністю проходять. З грудей може вже почати виділятися молозиво - безбарвна рідина, що містить велику кількість поживних і біологічно активних речовин. Вона буде основним харчуванням дитини в перші дні після народження.

Розмір матки на 13 тижні вагітності збільшена, що обумовлює її тиск на органи, розташовані всередині черевної порожнини. В результаті у жінки можуть з'явитися кишкові розлади, а також проблеми з випорожненням кишечника. Їх, в основному, викликає скорочення м'язів мускулатури. Під час вагітності не слід використовувати проносні, краще більше пити води, вживати продукти, багаті на клітковину, а також більше рухатися.

Відчуття в животі

Стабілізація гормонального фону на тринадцятому тижні призводить до поліпшення самопочуття і підвищення апетиту. Перепади настрою, емоційні сплески і тривоги йдуть, оскільки організм вже адаптувався до змін, що відбуваються. Прискорене сечовипускання перестає турбувати вагітну жінку, а матка поступово починає виходити в черевну порожнину.

Відчуття в животі на терміні в 13 тижнів вагітності відрізняються "здавлений" в нижній області, при цьому звичний одяг стає більш тісною, навіть незважаючи на те, що живота ще немає. З цього періоду вагітній жінці варто купити спеціальні штани з еластичної вставкою, яка не буде здавлювати живіт.

Виділення зі статевих шляхів

Виділення жовтого, прозорого і білого кольору однорідної консистенції і без специфічного неприємного запаху є нормальним явищем - на термінах вагітності тринадцять тижнів вони можуть істотно збільшитися в обсязі. З метою гігієни вагітній жінці можна використовувати щоденні прокладки, але від тампонів слід відмовитися.

При зміні кольору виділень, появі крові, зеленого і жовтого гною, а також хворобливих відчуттів, свербіння, печіння і будь-якого дискомфорту слід відразу ж здатися гінеколога. Ці симптоми можуть вказувати на запальний процес або загрозу викидня.

В термін вагітності 13 тижнів проводиться ультразвукове дослідження, метою якого є скринінгове обстеження, які не здійснене на попередньому тижні.

Лікар в процесі обстеження оцінює:

 • розміри і вага плоду,
 • прикріплення до стінки матки - передній, задній, бічний,
 • визначає кількість навколоплідної рідини,
 • виявляє правильне положення внутрішніх органів і структури мозку.
На підставі цих даних лікар може визначити наявність або відсутність патологій і відхилень, які можуть стати причиною проведення додаткових обстежень і аналізів.

розвиток плода

Що відбувається на 13 акушерської тижні вагітності з плодом? Дитина продовжує поступово зростати і розвиватися, і на тринадцятому тижні він досягає розмірів нектарина. Його зростання варіюється в межах 65-78 мм, а вага всього 14-20 м Протягом усього другого триместру він буде активно рости, збільшуючи масу тіла, оскільки всі важливі органи вже сформовані.

У дитини помітно підростаючого тулуб, а також верхні і нижні кінцівки, тому голова вже не виглядає такою великою. У малюка активно формується кісткова тканина, яка стає все міцнішою. Саме тому збільшується споживання з жіночого організму кальцію.

13-а тиждень вагітності характеризується зміцненням кісток черепа, а також формуванням зачатків майбутніх ребер. Обличчя дитини вже набуло людські обриси. У нього є очі, прикриті тонкою шкірою повік, вушні раковини, ніс і рот, де закладаються зачатки всіх двадцяти молочних зубів. В кінці першого триместру у плода формуються лицьові м'язи, він вже може активно ворушити губами.

Кишечник розвивається і займає своє нормальне положення в черевній порожнині, раніше його частина випадала в пуповину. Всередині епітелію кишечника формуються ворсинки, які мають велике значення для травлення. У селезінці в цей період починають вироблятися В-лімфоцити, які беруть участь у захисті організму від інфекцій.

Дитина вже відчуває смак і запах навколоплідних вод, які залежать від вживаних продуктів харчування. Це обумовлено появою нюхового епітелію в пазухах носа і смакових сосочків на язиці. У хлопчиків і дівчаток в кінці першого і на початку другого триместру вагітності формуються зовнішні статеві органи.

Скільки місяців на 13 тижнях вагітності? З початком цього часу починається другий триместр виношування плоду, так як акушерський місяць становить чотири тижні. На даному терміні вік малюка складає 11 тижнів. Другий триместр вважається одним з найспокійніших - побудова систем і внутрішніх органів дитини майже позаду, до пологів далеко, а також жінку вже практично не турбує токсикоз.

Можливі проблеми

Цей період не є небезпечним, ризик викидня в другому триместрі мінімальний, але жінці потрібно уважно підходити до стану свого здоров'я. Будь-які негативні зовнішні фактори можуть привести до формування патологій, які згодом позначаться на зростанні і розвитку малюка.

До можливих проблем цього періоду вагітності відносяться:

 • істміко-цервікальна недостатність, яка обумовлена ​​незначним відкриттям шийки матки і може призвести до проникнення всередину хвороботворних мікроорганізмів, інфекції і мікробів,
 • первинна плацентарна недостатність, причиною якої є порушення формування плаценти на попередніх тижнях вагітності, в результаті чого вона не може виконувати свої функції щодо забезпечення плода необхідними речовинами і киснем.

На що звернути увагу?

Тринадцятий тиждень вагітності - найсприятливіший час, але вагітна жінка все ж повинна дотримуватися деякі рекомендації:

На початку другого триместру починають з'являтися під шкірою на ногах візерунки-зірочки, що вказують на розвиток варикозу. Від терміну вагітності 13 тижнів хвороба прогресуватиме. У разі якщо проблеми з венами у жінки спостерігалися ще до вагітності, необхідно обов'язково відвідати флеболога, щоб скласти список вправ для зміцнення вен, отримати призначення на протівоварікозние колготки, які мають спеціальну ластку на животику.

Дуже корисними й ефективними є контрастні обмивання від щиколотки до колін, регулярне підняття ніг - їх можна класти на валик або на стілець. Дуже важливо при варикозі не набрати зайву вагу.

Збільшений розмір матки після тринадцяти тижнів також вимагає дбайливого до себе ставлення. Не варто піднімати тяжкості, нервувати і переживати, оскільки це може привести до напруги матки і відчуття "скам'яніння" живота. Жінці слід більше відпочивати і вести здоровий спосіб життя, позбутися шкідливих звичок, що в ідеалі необхідно зробити ще до того, як завагітніти.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter